Webové stránky procházejí změnami, vše je v tuto chvíli funkční, ale těšte se na nový vzhled :-). Váš tým STEFANY

BŘIDLICE MĚ PROVÁZÍ CELÝM ŽIVOTEM

Jako malá holka jsem se proháněla v lesích kolem Železného Brodu,( okres Jablonec nad Nisou).


Babička s dědou pobývali na odlehlé samotě mezi obcemi Těpeře a Dupanda - Alšovice.


Dům tam postavil pradědeček Celestýn na přelomu 19. a 20. století. S ostatními chlapi těžil a lámal zdejší břidlici. Věřil, že sláva tohoto kvalitního stavebního materiálu potrvá ještě dlouho, vždyť se tam průmyslově těžila už od 20 let 19. století. I. světová válka těžbu i život pradědečka přerušila a objevy nových stavebních materiálů definitivně rozkvět lomů zastavily.


Já kontakt, se zdejší horninou - břidlicí - brala jako samozřejmost. Byla všude v lesích, podél cest, na políčku, kde naši sázeli brambory. Však nejvíce si ji člověk užil ve starých zatopených lomech.


V zimě ponořených do ledu s krásnou stínohrou šedé a bílé. Na jaře za zvuku kuňkajících žab a v létě pohádka. V horkých dnech osvěžující koupání, skoky z břidlicových skal. Pod námi bylo desítky metrů hloubky. Dodnes si pamatuji na ten pocit, až adrenalínový, z té temné vody a hloubky pod sebou. A ty bouřky v létě...v podloží vedle břidlice se v okolí lomů nacházejí stopy uranu, proto blesky sjížděly rovnou do země. S ubývajícím létem, kdy voda postupně ztrácela teplotu, se kolem lomů dalo dělat mnoho věcí. Stavět domečky z mechu a břidlice, nebo vzít hřebík a vyrývat do břidlicových plátů obrázky a monogramy.


Břidlice nesloužila však jen nám dětem. V okolních domcích a chalupách byla přítomnost vidět na každém kroku. Pokud nebyla přímo na střechách , či štítech starých chalup, tak na nových domech plnila funkci dekorativního kamene. Venku tvořila spodní část fasád a uvnitř zdobila stěny chodeb, místností a obložení krbů. Obrázky s různými rytinami do břidlice měla snad každá domácnost.


Babička s dědou již dávno nežijí, starý dům uprostřed lesů a břidlicových lomů stojí dál.


Nese stopy rodiny, pro kterou byla břidlice štěstím i prokletím.


Dnes se kruh uzavírá - vracím se do míst svého dětství a nacházím pro vás, kolem zatopených lomů, kousky břidlice. V mé zlatnické dílně, v nedalekém Bzí, z nich vznikají originální šperky, které nesou dál stopu 100 leté historie.


...a praděda Celestýn by měl z toho určitě velkou radost...

 

20181115_153223   20181115_153442