Brazilský peříčkový achát

Dutinka vystlaná drobnými krystalky křišťálu, zřídka ametystu a velmi vzácně růženínu, kolem dokola rámeček, jakoby někdo štětečkem vymaloval drobná ptačí peříčka. Jsou to vlastně ,,dva kameny v jednom“. Řeč je o achátu, o brazilském pěříčkovém. Jeho tak typický vzhled poznáte na první pohled. Příroda i v tomto případě nešetřila fantazií a každý kus je skutečným originálem.

Až do královských komnat

Byly to právě brazilské peříčkové acháty, ze kterých jsem před téměř 30 lety začala vyrábět své první šperky. Dodnes mám dva kusy uložené v rodinné sbírce. Od té doby se toho mnoho událo. Mnoho jsem se o špercích, materiálech a kamenech musela naučit. Ne vždy byla cesta jednoduchá, ale stála za to. Dovedla mě až k branám Wesexu.

„Povstaňte,“ ozvalo se ode dveří. …Vstoupila do sálu a mně se podlomila kolena. Dáma s vrozenou noblesou plula špalírem stojícího davu. Jen blesky fotoaparátů rušily ticho, které na okamžik zavládlo v sále, aby se v mžiku proměnilo v bouřlivý potlesk. Přichází Její královská Výsost hraběnka z Wessexu, GCVO, globální ambasadorka Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (program DofE).

Držíme se s dcerou Adélkou za ruce a tělem nám probíhá neuvěřitelný pocit štěstí, radosti a hrdosti. Má ji, má ji na sobě, špitáme si, a to už se mi po tvářích koulí slzy, takové ty štěstíčkové. To jsme nečekaly. Princezna Sophie, Její královská Výsost, hraběnka z Wessexu, GCVO, má na svých šatech brož z peříčkového achátu, kterou jsme pro ni vyrobili u nás v dílně. Na pódiu se střídají řečníci, jsou představováni významní lidé, běží program. Jako bych se propadala do pocitů těch okamžiků,
kdy to všechno začalo.

A jak to všechno začalo?

Do krámku vstoupila blonďatá mladá dáma, lehce se rozhlédla po vitrínách. Představila se jménem i společností, kterou zastupuje. Popravdě, nic mi ten název neříkal.

Pozvala jsem ji ke stolečku a ona mi u kávy vše objasnila. „Kdo, že má přijet na oficiální státní návštěvu České republiky?“ zněl opakovaně můj dotaz? „Ano, slyšíte dobře, Princezna Sophie, Její královská Výsost, hraběnka z Wessexu, GCVO.“ „Tato krásná dáma?“ To už jsme se společně dívaly na její fotky v počítači. „Ano, to je ona. Pokud budete chtít Štěpánko, můžete vybrat jeden ze svých krásných šperků a věnovat ho Její královské Výsosti. Osobně navštíví Česko, aby zde zastoupila Prince Philipa, Jeho královskou Výsost, vévodu z Edinburghu a zakladatele programu DofE a udělila studentům ocenění.

Pochopitelně na slavnostní událost budete do Černínského paláce také pozvána. Jediné, co vám Štěpánko nemohu slíbit je, jaká bude reakce na šperk. Její královská výsost, se nemůže na dárky na veřejnosti podívat a projevit své emoce. To je Královský protokol.“

„Víte co, paní Kristýno, jdu do toho. I za cenu nejistoty, jdu do toho.“ – Až do královských komnat.

Volba padla na achát

Vybíraly jsme opravdu dlouho. Rozhodnutí nakonec padlo na brož z peříčkového achátu. Velikost a i kresba drobných hnědo – béžových peříček se nám zdála více než dobrou volbou. I anglická strana realizačního týmu DofE byla nadšena.

Vzápětí přišlo další velké překvapení. „Tak to je úspěch,“ gratulovala mi nadšeně do telefonu Kristýna.“ Vaše šperky se tak líbí, že jste pozvána i na slavnostní večeři s Její královskou Výsostí, která se koná v předvečer slavnostního udílení cen DofE.“

Moje nadšení nebralo konce. Bylo, ale třeba doladit pár detailů. Dress code předepisoval večerní róbu. Ta v mém šatníku opravdu nebyla. Vše jsem nakonec stihla pořídit. Představa, že jdu v černých lodičkách po pražské dlažbě a zámeckých schodech z Malostranské, byla tak děsivá, že jsem i s rizikem pokuty přesvědčila pana taxikáře, aby s vozem zajel přímo pod Pražský hrad k Lobkovickému paláci.

Ten večer jsem si neskutečně užila, bylo příjemné vidět Její Výsost v přirozené nenucené konverzaci s přítomnými. Bylo milé pozorovat její úsměv.
Tu noc jsem ani moc nespala. Člověk si promítal zážitky z uplynulých hodin a myšlenky na tak výjimečný večer mi dlouho nedovolily usnout.

To, že měla Její Výsost naši brož připnutou během ceremoniálu na svém kostýmku, pro nás byla neskutečná radost. Fotografie z celého slavnostního ceremoniálu jsou dodnes umístěny na čestném místě v naší firmě a krásný pocit z ocenění naší práce dodnes v srdci nevyhasl.

 
Brazilské acháty
Až na výjimky, nemají tak pestré barvy jako acháty z ostatních světových lokalit. Typické je pro ně střídání bílých a šedých nebo modrošedých proužků a ve středu často mají ametystové nebo křišťálové krystaly. Stářím jsou mnohem mladší
(asi 130 miliónu let) než naše podkrkonošské ze spo permských melafyrů (přibližně 255 miliónů let) Brazilské bazalty nejsou tak postiženy pozdějšími tektonickými deformacemi a proto jsou jen málo popraskané a dík jejich menšímu geologickému stáří jsou poněkud méně kompaktní.
Geoda – odkud pochází

Geoda je dutina v hornině, která je obvykle po vnitřním obvodu vyplněna menšími či většími krystaly minerálů, směřujícími dovnitř. Dutina může být vyplněna krystaly křemene, zeolitů, apod.

Název tvaru je odvozen z řečtiny, v překladu znamená „zemní“. Základem ke tvorbě geod byly unikající plyny, které vytvořily v chladnoucích horninách bubliny, které byly posléze vyplněny minerálními roztoky.

V některých případech čas, teplota, tlak a další veličiny byly v takové rovnováze, že docházelo ke tvorbě geod. Geody s krystaly se vyskytují zejména ve vulkanických horninách jako jsou bazalty a tufy, ale také v uhličitanových sedimentech (vápence, dolomity). Vzácněji i v jiném prostředí.

Pokud jde o geody vulkanického původu, vznikají v důsledku toho, že horká láva obsahuje nemalý podíl vulkanických plynů. Tyto plyny způsobují vznik dutin, které jsou při tuhnutí lávy prostřednictvím hydrotermálních roztoků či podzemní vody částečně nebo zcela vyplňovány různými odrůdami křemene (ametyst, achát, chalcedon, opál) či jinými minerály.

Je třeba rozlišovat pojmy geoda a drúza – zatímco geoda vzniká vykrystalováním minerálů na stěnách dutiny, jako drúzu označujeme skupinu krystalů, narostlých na společném podkladě.

Ezoterika

Achát podporuje funkci reprodukčních orgánů. To platí stejně jak pro ženy, tak i pro muže. Chrání a pomáhá ženám při porodu. Plátek řezaného achátu s krystalovou jeskyňkou poskytuje rostoucímu životu (v těhotenství) bezpečí a ochranu. Dodává důvěru a ulehčuje porod.

Její královská výsost, hraběnka z Wessexu, GCVO

Od roku 2013 působí jako globální ambasadorka Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu v programu DofE. V rámci této role navštívila již několik zemí, v nichž program DofE působí, aby zde podpořila jeho rozvoj. Již dříve se hraběnka z Wessexu podobných akcí zúčastnila po boku svého manžela, jeho královské výsosti prince Edwarda, který DofE sám absolvoval a aktivně tento program podporuje již několik let.

Hraběnka z Wessexu se narodila jako Sophie Rhys-Jones v Oxfordu. Členkou britské královské rodiny se stala v roce 1999, kdy se vdala za prince Edwarda, nejmladšího syna britské královny Alžběty II a jejího manžela, prince Philipa, vévody z Edinburghu, jenž je zakladatelem programu DofE. S princem Edwardem se seznámili na charitativní akci v roce 1993. Mají dvě děti a velmi blízký Její královská výsost, hraběnka z Wessexu, GCVO vztah s královnou.

Před královskou svatbou hraběnka z Wessexu pracovala v oboru public relations, vedla například vlastní PR agenturu. V posledních letech se již plně věnuje královským povinnostem a podpoře mnoha charitativních projektů, včetně Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu.

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE) je prestižní program neformálního vzdělávání, který přivádí mladé lidi ve věku 14–24 let k rozmanitým volnočasovým aktivitám a vybavuje je cennými dovednostmi a zážitky. To vše ve 4 oblastech – rozvoji talentu, sportu, dobrovolnictví a dobrodružné expedici. Po úspěšném absolvování programu jsou oceněni prestižním certifikátem s mezinárodní platností.


Spolupráce