Liberecký kraj – Cesta křišťálovým údolím.

Kdo zavítá do zdejšího kraje, měl by nahlédnout alespoň do jedné z mnoha dílen a dílniček rozsetých po našem libereckém regionu, ze kterých je dodnes patrný odkaz našich předků, sklářů, brusičů a šperkařů. Nahlédnout pod ruce šikovným lidem, kteří vám rádi předvedou, nebo nechají vyzkoušet a osahat svá řemesla, která po staletí šířila slávu české země daleko za jejími hranicemi.

Jak se k nim dostanete?
O to se postaral tým lidí, kteří v rámci projektu Libereckého kraje – Křišťálové údolí – sestavili mapu firem, rozdělenou do jednotlivých regionů. Vy se díky ní jednoduše zorientujete a vyberete si buď region, nebo dílnu, kterou chcete navštívit. U každého řemesla je natočeno krátké video s malou ochutnávkou jejich tvorby.
https://crystalvalley.cz/cs/aktualita/mobilni-aplikace#videt-a-zazit

Návštěva u šperkařů a sklářů.

Historie výroby skla na severu Čech se skládá z mnoha fascinujících příběhů, které se dnes zrcadlí ve stovkách živých dílen a v různorodosti sklářské a šperkařské výroby. Návštěvníci Křišťálového údolí tak mohou nahlédnout pod ruce sklářů v hutích v Lindavě nebo Harrachově, na Jablonecku navštívit mačkárny perlí a obdivovat centrum bižuterního průmyslu. Novoborské linky denně vyrobí desetitisíce kusů užitkového skla a nedaleko vznikají gigantické světelné objekty pro nejslavnější hotely, paláce i lodě světa. Jemné a křehké vánoční ozdoby se rodí v Poniklé na krkonošských svazích, šperkařské a kamenářské dílny se ukrývají v Českém ráji. Železný Brod proslavily skleněné figurky. Většina produkce z Libereckého kraje odchází za zákazníky daleko za hranice republiky i Evropy, umění našich mistrů můžeme obdivovat ale jen zde.

Sklo je identitou a esencí našeho kraje a patří k němu stejně jako porcelán k Míšni, whisky ke Skotsku nebo parfémy k Provence. Vítejte v Křišťálovém údolí! (zdroj crystalvalley.cz)

Spolupráce